יום שבת, 14 ביולי 2012

פחד מטיסה


"שלום מר גולדמן, מה שלומך ? שמעתי שמגיע לך מזל טוב, הבת שלך עומדת ל..."ברגע אחד עצרתי את ההתלהבות שבדברי וראיתי את פניו של השכן הנחמד שלי מחווירות בבת אחת. לא הבנתי מה עשיתי. זה נראה לי כ"כ טבעי להשתתף בשמחתו, הרי הבת שלו מתחתנת... הוא כ"כ חיכה לזה. 7 שנים עברו מאז נסעה להמשיך לימודיה בארה"ב, ובכל שיחת טלפון איתה ציפה לרגע בו תדבר על החבר, או ליתר דיוק תספר שהחליטו למסד את הקשר. וכשזה הגיע סוף-סוף, זה שימח אותו אפילו יותר מתואר הדר' שקבלה לפני שנה...

לא לתגובה כזו ציפיתי כשהתחלתי את השיחה בתור בסניף הדואר המקומי, אבל הבנתי שיש בעיה. לרגע חשבתי שאולי השתנה משהו בינתיים והחתונה התבטלה או שקרה איזה אסון...
המון סימני שאלה עלו במחשבתי וניסו למצוא את התשובה הנכונה, אך לשווא.
לפני שהספקתי להוציא מילה מפי, ראיתי את הלחלוחית בעיניו הכחולות. סימני דמעות החלו לבצבץ ואיימו לגלוש לכיוון הלחיים ולמלא את הקמטים העמוקים שבפניו. לפתע איבד האיש החסון שעמד מולי מגובהו ונראה שפוף מתמיד, כל בטחונו העצמי נעלם כלא היה, והבנתי שקשה לו לדבר על "הבעיה". משהו פתאומי שמטיל צל כבד על נקודת האושר שבאופק.
   
לאט-לאט אמר בלחש :"תודה רבה לך, מאוד חיכיתי לבשורה, אך לא נראה שאוכל להשתתף בחתונה הזו". בשלב זה כבר היו בי רגשות מעורבים, משום שהיה לי ברור שהחתונה תתקיים, וזה כבר טוב. עכשיו נשאר לי לבדוק למה הוא לא יכול להשתתף בחתונה המיוחלת.

"...סליחה..." אמרתי בעדינות ובסקרנות, "אתה מרגיש טוב ?"
הוא הנהן בספקנות.
   
" מה צריך לקרות כדי שתשתתף בחתונה ?"
בבת אחת התחלפה הבעת פניו למבוכה. הוא לא מצא את המילים המתאימות וחיפש אותן בכל מקום אפשרי. הוא לא ציפה לשיחה הזו והפתעתו הייתה רבה. לא קשה היה לחוש בהפתעה שחש לשמע השאלה וניכר שהיא העמידה אותו במקום לא נוח. מקום שלא הכיר קודם.
"א.. אפשר לדבר על זה בארבע עיניים, בבקשה ? "
   
עוד באותו יום גולל לפני השכן החביב את סיפורו וחשף את פחדיו מפני הטיסה. איש עסקים שמספר טיסותיו בשנה היה יותר ממספר הטיסות שלי במשך כל ימי חיי, לפתע החל לחוש פחד מפני השהייה במטוס שהיה לו כבית שני.  פחד שאיים על השתתפותו בחתונת בתו, חרדה שהתעצמה ככל שהתקרב מועד הטיסה, חוסר אונים לא מוכר ומבייש עד דמעות.
***

חודש אחרי הפגישה הראשונה ראיתי אותו שוב, את מר גולדמן החביב. כבר מרחוק ראיתי שהצחוק שב לפניו והוא חייך לקראתי ומיהר לנופף בידו מסמן לי להתקרב אליו. הוא החזיק בידו מעטפה וכשפתח אותה הוציא ממנה אלבום תמונות מחתונת בתו.
   

בכל תמונה מטכס נישואין מביטים תחילה אל הכלה, שהיא מסמר הטכס. אני חיפשתי תחילה את דמותו של מר גולדמן. בשבילי הוא היה מסמר האירוע,  והוא נראה מאושר כאין כמותו. 

ספקות רבות היו לו, למר גולדמן, לגבי היכולת להתגבר על הפחד מפני הטיסה. אך רצון ודמיון עזרו לו להתגבר על פחדיו ולהביא אותו למחוז חפצו בביטחון.
***
פחד טיסות משתק אותנו, מונע מאיתנו הנאות ועוצר אותנו. אם חוויתם פחד כזה, ואתם מעוניינים להפרד ממנו, דעו שזה אפשרי. אפשרי לעולם, אפשרי עבורכם, ומגיע לכם להשתחרר ממנו !

NLP היא גישה בעזרתה כל-אחד יכול להכיר את המשאבים העומדים לרשותו ולהשתמש בהם בדרך הטובה ביותר להשגת מטרותיו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה